Słowniczek elektryka – najważniejsze pojęcia przydatne w branży

slowniczek elektryka

Nie sposób wyobrazić sobie codziennego życia bez prądu. Dzięki niemu możemy korzystać z telefonów komórkowych czy komputerów, a pomieszczenia naszych domów są oświetlone. Wszyscy widzimy, co zawdzięczamy prądowi, ciężko jednak jest wytłumaczyć, jak on działa. W razie problemów zwykliśmy zgłaszać się do profesjonalistów. Dobry elektryk jest w stanie szybko naprawić zaistniałą usterkę. Warto jednak bliżej przyglądnąć się tej dziedzinie. W tym celu należy zapoznać się z podstawowymi pojęciami z zakresu elektryki.

Najważniejsze pojęcia w branży elektrycznej

Podstawowym i najważniejszym słowem w tej dziedzinie jest oczywiście PRĄD, czyli uporządkowany ruch ładunków eklektycznych, który można zaobserwować w naturze, chociażby poprzez wyładowania atmosferyczne czy pracę komórek nerwowych. Człowiek nauczył się sposobów wytwarzania, przesyłania i magazynowania prądu elektrycznego. Jest on jednak najczęściej pobierany z GNIAZDKA ELEKTRYCZNEGO, który jest rodzajem złącza i elementem instalacji elektrycznej. Istnieją różne typy gniazdek: jednofazowe, trójfazowe, podtynkowe czy natynkowe. W Polsce najczęściej spotkać można gniazdko typu E (CEE 7/5), z dwoma otworami i bolcem pomiędzy nimi.

Czym jest jednak wspomniana INSTALACJA ELEKTRYCZNA? Jest to część sieci niskiego napięcia należąca do układu przewodów w danym budynku. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie sygnałów elektrycznych do odbiorników. Jeśli mamy do czynienia z dwoma lub większą ilością tego typu układów w danym budynku, wówczas musi zostać wykonana IZOLACJA – dzięki niej układy nie oddziałują na siebie.

Symbolem ujarzmienia przez człowieka energii elektrycznej jest ŻARÓWKA, która posiada włókno z trudno topliwego materiału. Dzięki niemu dostrzec można STRUMIEŃ ŚWIETLNY, który ma różną moc promieniowania. Jego jednostką miary jest LUMEN.

żarówka zdjęcie

W pracy elektryka należy być ostrożnym i uważać na NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE. Występuje ono między dwoma punktami obwodu bądź pola elektrycznego i stanowi różnicę potencjału elektrostatycznego pomiędzy nimi. Jego jednostką jest WOLT. Każdy elektryk powinien posiąść szczegółową wiedzą związaną z bezpieczeństwem pracy. A jak zdefiniować POLE ELEKTRYCZNE? Jest ono wytwarzane przez ładunki elektryczne, a także zmieniające się pole magnetyczne. Pole elektryczne określa w każdym punkcie siłę działającą na jednostkowy, spoczywający ładunek elektryczny. ŁADUNEK ELEKTRYCZNY natomiast może być dodatki lub ujemny. Ciała posiadające ten ładunek mają możliwość wytwarzania pola elektromagnetycznego, a także oddziaływania z nim.

Każdy PRZEWÓD ELEKTRYCZNY wykonany jest z MATERIAŁU PRZEWODZĄCEGO, na ogół z miedzi lub aluminium. Ma postać drutu, linki lub szynoprzewodu. Elektryk naprawia również różnego rodzaju USTERKI ELEKTRYCZNE.

To tylko niektóre z podstawowych pojęć stosowanych w elektryce. Jest ich jednak dużo więcej. Dobry elektryk musi przyswoić konkretną dawkę wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej by działać w sposób bezpieczny i skuteczny.

Jeśli potrzebujesz wsparcia polecanego elektryka, skontaktuj się z nami, tel.: 690 547 622.