Jakie pomiary do odbioru instalacji elektrycznej?

pomiary-elektryczne-wroclaw

Kiedy w końcu doczekaliśmy się naszego upragnionego mieszkania, poza odbiorem kluczy i martwieniem się o wystrój, zostaje jeszcze kilka kwestii związanych choćby z podłączeniem prądu czy gazu, choć z tego drugiego się raczej rezygnuje. Jakie pomiary do odbioru instalacji elektrycznej należy wykonać?

pomiary elektryczne wrocław

Fot. Pomiary elektryczne Wrocław – pomiar napięcia, sprawdzenie przeciwpożarowego wyłącznika prądu

Skorzystaj z pomocy fachowca elektryka

Już samo hasło kontrola instalacji elektrycznej brzmi trochę jak czarna magia, o ile nie znamy się na elektryce. Podczas budowy domu czy remontu mieszkania na pewno nie raz spotkamy się z sytuacją, gdzie nie do końca będziemy wiedzieć co zrobić czy jakie dokumenty są wymagane. Pamiętajmy jednak, że sam remont jest nie tylko czasochłonny, ale także kosztowny, więc zróbmy wszystko, żeby zarówno instalacje, jak i wykończenie służyło jak najdłużej. Dlatego kwestii związanych z hydrauliką czy elektryką nie podejmujmy się sami. Po pierwsze trzeba mieć do tego specjalne uprawnienia, po drugie chodzi o nasze bezpieczeństwo. Elektryk pomoże w kwestiach kontroli lub wykona wystawienie zaświadczenia do Tauron ZI i OST w naszym imieniu.

O co chodzi z tymi pomiarami?

Ważną kwestią są pomiary elektryczne do odbioru domu. Na czym one polegają? Odbiór polega na  wykonaniu przez elektryka pomiarów i sprawdzeniu poprawności instalacji elektrycznej. Po  zakończeniu tych prac, elektryk musi przekazać komplet dokumentów. Przy kontroli jakości instalacji elektrycznej w  domu, warto wykorzystać certyfikowany tester instalacji elektrycznych. Za jego pomocą można sprawdzić, czy gniazdka elektryczne są prawidłowo podłączone i bezpieczne. Podobnie wyglądają pomiary elektryczne w mieszkaniu. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku skorzystajmy z usług rzetelnej firmy. Sprawdźmy opinie w sieci i wybierzmy taką firmę, która cieszy się dobrą opinią. Nie zostawiajmy także tego wyłącznie w rękach fachowców. Jeśli czegoś nie wiemy, nie bójmy się zadawać pytań. W końcu za to płacimy. Sama kontrola nie jest droga. Wykonajmy rzetelne pomiary elektryczne w mieszkaniu – we Wrocławiu czy w innym większym mieście bardzo często przy zakupie mieszkania oferuje się taką usługę w pakiecie. Wtedy usługi elektryczne Wrocław odbywają się przez firmę, która współpracuje z deweloperem.
Oczywiście samemu też sprawdźmy przy końcowym odbiorze instalacji jakość i poprawność wykonanej usługi. Sprawdźmy, czy rzeczywiste instalacje są zgodne z pierwotnym projektem. Skontrolujmy czy włączniki i wyłączniki działają poprawnie. Ten moment, kiedy robimy kontrolę w mieszkaniu w stanie surowym, jest ostatnią szansą na ewentualne zmiany czy przeróbki. Nikt nie chciałby kłuć w świeżo pomalowanych ścianach, czy ściągać dopiero co przyklejone tapety.

Na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli potrzebujemy pomocy fachowca, na pewno nie bójmy się poprosić o dokumenty, które potwierdzają uprawnienia elektryka. Cały szereg zadań wchodzi w skład usługi elektrycznej Wrocław czy okolice na pewno kryją w sobie wiele dobrych i wartych polecenia fachowców. Nie decydujmy się na pierwszych lepszych z ogłoszenia lub tylko z uwagi na cenę. Pamiętajmy, że prawidłowe funkcjonowanie instalacji to także bezpieczeństwo mieszkańców.