Jak oszczędzać energię elektryczną?

Oszczędzanie energii elektrycznej jest ważne – zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ekologicznego. Wokół efektywnego oszczędzania, krąży jednak wiele mitów. Jak możesz realnie wpłynąć na ograniczenie zużycia prądu w Twoim domu?

Odpowiednie żarówki

Zainwestuj w lampy ledowe. Choć kosztują więcej, niż tradycyjne, ich żywotność jest znacznie dłuższa i są bardziej energooszczędne. Ledowe żarówki są także niewrażliwe na częste włączanie i wyłączanie.

Ekologiczna lodówka

Lodówki w naszych domach konsumują dość dużo prądu. Ilość pobieranej przez nie energii elektrycznej możesz zmniejszyć poprzez ustawienie jej (w miarę możliwości) jak najdalej od źródeł ciepła oraz regularne rozmrażanie.

Tanie odkurzanie

Ograniczyć zużycie prądu możesz przez zrezygnowanie z odkurzania z maksymalną mocą ssania oraz regularne wymienianie worków i filtrów.

Ekonomiczne ładowanie laptopa

Ładowanie przenośnego komputera nie pobiera dużej ilości energii, jednak i tu można ograniczyć zużycie prądu. Wystarczy:

  • korzystać z trybu oszczędzania energii w urządzeniu,
  • ładować laptopa, gdy jest wyłączony,
  • po naładowaniu – odłączyć ładowarkę.

Warto pamiętać, że pomóc w oszczędzaniu energii elektrycznej może także wybór sprzętów AGD i RTV o wysokiej klasie energetycznej.